Lesoochranári z Vlka sú za zrušenie zákazu pohybu ľudí v národných parkoch

28.01.2006 Prešov

Tulčík 28. januára (TASR) - O zrušenie zákazu pohybu ľudí mimo chodníkov v národných parkoch na Slovensku sa bude usilovať v rámci svojich tohoročných aktiví...
Tulčík 28. januára (TASR) - O zrušenie zákazu pohybu ľudí mimo chodníkov v národných parkoch na Slovensku sa bude usilovať v rámci svojich tohoročných aktivít v právnej oblasti Lesoochranárske zoskupenie (LZ) Vlk so sídlom v Tulčíku v okrese Prešov.

Náčelník LZ Juraj Lukáč považuje súčasnú právnu normu o týchto zákazoch za nezmyselnú. \"Ak peší turista zíde v národnom parku z chodníka, porušil platný zákaz a dostane pokutu, \" konštatoval. Podľa neho chodci nemôžu zničiť les. Toto bránenie vo voľnom pohybe ľudí v prírode nie je štandardom v krajinách Európskej únie.
Popri pozornosti vývoju situácie v kalamitou postihnutých Vysokých Tatrách chce LZ VLK otvoriť verejnú diskusiu o projekte Biele kamene. Ide o investičný projekt Prešovského samosprávneho kraja. Obeťou za jeho realizáciou by malo byť vyrúbanie 200 hektárov lesa v Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat. \"Myslíme si, že tento región má svoje bohatstvo práve v pekných lesoch a to je jeho predpoklad pre rozvoj turistiky, \" uviedol Lukáč. Vo verejnej diskusii, ktorá k tomuto projektu zatiaľ nebola, chcú práve na to poukázať a vysvetliť všetky negatíva plynúce z jeho ohlásenej realizácie.
Lukáč vyjadril spokojnosť s výsledkom minuloročnej kampane LZ proti prijatiu lesného zákona. To, že ho prezident SR vrátil parlamentu na prerokovanie a osvojil si pripomienky lesoochranárov, považuje za úspech. V prvom rade fakt, že nová právna norma zakazuje na Slovensku tzv. holoruby, čo je málokde v Európe. Obáva sa však, či v tomto roku nepríde čas novelizácií zákona na základe pozmeňujúcich návrhov z rezortu pôdohospodárstva.
LZ Vlk existuje už viac ako desať rokov. Jeho členovia a sympatizanti sa prioritne venujú aktivitám na ochranu prirodzených lesov na Slovensku. Jednou z najvydarenejších je vyhlásenie prvej súkromnej prírodnej lesnej rezervácie v Európe, a to pod názvom Vlčia na 21 hektároch 120-ročného jedľovobukového lesa na Čergove. LZ Vlk ho vlastní na rozhraní okresov Prešov, Sabinov a Bardejov.
 

Vyberte región

mark